Záver

Táto ekonomická teória sa snaží vysvetliť, že moderná kapitalistická ekonomika nemôže existovať bez dlhu alebo stáleho monetárneho uvoľňovania.

Nie je to možné, pretože kategória zisku, ktorý nie je plne spotrebovaný odčerpáva zdroje z reálnej ekonomiky. Osobné pôžičky, ktorými sa ľudia snažia doplniť chýbajúcu kúpnu silu nie sú riešením, keďže pri splácaní sa zo systému stráca ešte viac kúpnej sily vzhľadom na existenciu úrokov.

Podnikatelia to vnímajú ako problém vysokých nákladov a reagujú šetrením,znižovaním miezd, outsourcovaním a znižovaním právomocí odborov.

Spotrebitelia cítia nedostatok svojich finančných zdrojov a požadujú vyššie dane a viac transferov na doplnenie svojich nedostatočných miezd.

To vedie k ostrým konfrontáciám medzi pravicou a ľavicou, Demokratmi a Republikánmi.
Na počudovanie, obidve strany majú svoju časť pravdy ale nepochopenie princípov tvorby dlhu môže viesť k nesprávnym vládnym opatreniam.

Výsledkom je, že štáty pri riešení tohto paradoxu nasledujú rozličné stratégie: dlh, tlač peňazí, predátorstvo.

Zadlžovanie a tlač peňazí sú obidve udržateľnými stratégiami ( aj keď so svojimi vlastnými chybami) a mohli by pokračovať donekonečna, ak by nás po určitom čase nezastavila naša vlastná psychika.

Predátorská stratégia udržiavania obchodných prebytkov je na druhej strane neudržateľnou stratégiou, zameranou na získanie prevahy nad inými národmi a vedie ku konfliktom, ktoré musia byť nakoniec riešené.

Vzhľadom na poznatky z ekonomického modelu existujú určité podnikateľské praktiky, ktoré spôsobujú rýchlejší rast dlhu, najmä vyšší rast produktivity ako miezd. Táto praktika je zodpovedná za najväčšie sily spôsobujúce potrebu dlhu. Mzdové nárasty by mali byť vždy na úrovni nárastov produktivity.

Táto teória taktiež ponúka alternatívny ekonomický systém k nekonečnému rastu dlhu alebo monetárneho uvoľňovania. Riešenie vyzerá byť v zavedení plne digitalizovaného finančného systému, ktorý by cez systém dotácií a transferov odstránil dnešný problém outsourcingu, nezamestnanosti pochádzajúcich z nárastu produktivity a nedostatočnosti dôchodkov. Problém inflácie zostáva aktuálny, závisiaci od našej povahy ale nový systém poskytuje oveľa lepšie možnosti manažmentu a makroekonomických nástrojov na jej zvládanie.

 

Ďakujem za pozornosť.

 

Tomáš Kurian

kontakt:    Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.